Hogyan szakíts az egyszerhasználatos műanyagokkal?

Egyszerhasználatos műanyagban a Föld

Neked meddig tartott az eddigi leghosszabb kapcsolatod? 1 év? 3 év? Esetleg 10 év? Tudtad, hogy a Földnek, már közel 120 éve van kapcsolata a műanyagokkal? Ebben a Földi élet szempontjából viszonylag rövid időben az életünk minden területe összefonódott velük – onnan kezdve, hogy miben alszunk, vagy miből eszünk/iszunk, gyakorlatilag szinte mindenben van műanyag valamilyen formában.

Nézzük röviden a műanyagok történelmét

Az első teljesen szintetikus műanyag, a bakelit 1907-ben jelent meg, majd jöttek a nylon harisnyák 1939-ben, melyek első körben úgy lettek tervezve, és gyártva, hogy sosem szakadtak, vagy szaladt fel rajtuk szem a legrosszabb pillanatban (Mit meg nem adnánk értük, ugye kedves nőtársaim? 😀 ), majd az egyszer használatos termékek jöttek, amikről manapság olyannyira igyekszünk lemondani. A műanyag mindenhol jelen van, de nem minden műanyag egyforma.

Amikor a műanyag először megjelent, nem az volt a célja, hogy csak úgy eldobható legyen. A korábban elérhető anyagok gyakran drágák és nehézkesen beszerezhetőek voltak – például a 19. század közepére az elefántok már a kihalás szélén álltak, mivel a elefántcsont termékek iránti kereslet növekedett, ugyanúgy, mint bizonyos teknősfajok, amelyek páncélját hajpánt vagy hajdísz készítéséhez használtak.

Amikor Leo Baekeland belga vegyész, kifejlesztette a bakelitet, az olcsó és divatos termékek termékek lepték el a piacot, így a vásárlók száma robbanásszerűen nőt meg, hiszen sokkal szélesebb rétegnek váltak elérhetővé. Az eredeti bakelitből készült telefonok és rádiók a 20-as és 30-as években nem a gyors lecserélésre lettek tervezve, hanem hogy megtartsák, és óvják őket, mint valami értékes kincseket.

A műanyagproblémáink a második világháború után kezdődtek, amikor a drágább lehetőségeket, mint az üveg, a papír és fém csomagolásokat, inkább műanyagra cserélték. És, hogy mégis melyik a legrosszabb verziója a műanyagoknak? Hát a polietilén, amit műanyag bevásárlózacskók és italosüvegek készítésére is használnak. Még óvatos becslések szerint is évente legalább 500 milliárd műanyag italosüveget adnak el, és sajnos a többségük bizony az óceánokban végzi.

Itt jön a legfontosabb kérdés… Hogyan csökkenthetjük a műanyag használatunkat?

A probléma megoldása, hatalmas és lehetetlen feladatnak tűnhet, különösen akkor, ha számba vesszük, hogy a műanyagot milyen sok mindenre használjuk a mindennapi életünkben. Igazából többféle lehetőségünk is van, ám a legjobb, ha inspirálódunk a háborúk előtti időkből, amikor még nem is ismertük a műanyagot. Akkor is mindennek meg volt a maga helye, csomagolása…stb. Visszanyúlhatunk azokhoz a megoldásokhoz, melyeket anyáink, nagyanyáink használtak.

A műanyag persze sosem fog már eltűnni életünkből, hiszen annyira összefonódtunk vele minden téren, de a hozzá való viszonyunknak bizony meg kell változnia. A műanyagot, amit használunk, nem lehet továbbra is egyszer használatos árucikként kezelni, hanem inkább valami olyannak kellene tekinteni, amit értékelünk és megőrzünk. Az adottságai a mai napig megvannak ahhoz, hogy akár generációkon át hasznos társaink legyenek az életben. Csupán megfelelően kell kezelnünk őket ehhez.

Az újrahasznosítás helyett az újratöltés az új irányzatú megoldás!

Na ez az pont, ahol az újratölthető termékek az újrahasznosíthatóakat megelőzik. Ha olyan tárgyat választunk, amely hosszabb élettartamú anyagból készült, és újra és újra használjuk, akkor növeljük az adott tárgy élettartamát, és megelőzzük, hogy ezek az egyszer használatos tárgyak az óceánunkba, vagy a szemétlerakóinkba kerüljenek.

Műanyag alternatívák

Az igazán jó hír az, hogy minden hónappal egyre több és több fantasztikus alternatívát hallunk a műanyag helyett használható csomagolóanyagokra. Hallottunk gabonahéjakról, amelyekből hungarocell alternatívát készítenek, papír vizespalackokról és még olyan élelmiszer-csomagolásról is, amelyet szinte úgy termesztenek, mint a növényeket.

A műanyaggal való szakítás kulcsa, az attitűdünk megváltoztatásában rejlik – legyen szó műanyag alternatívák kereséséről vagy arról, hogy újrahasznosítjuk és újratöltjük, amit csak lehet. Ha a következő 120 évünkre tekintük a műanyagokkal kapcsolatban, az igazán  környezetbarát megoldás talán az, ahogy a műanyagot kezelték anno, amikor először feltalálták. Olyanok voltak, amelyeket értékeltünk és megőriztünk, és nem olyan olyanok, amelyek sorsa a szemétlerakó. Ennek a szemléletnek az újra elterjesztését tűzzük ki célul magunk elé, és ha minden tőlünk telhetőt megteszünk, akkor sokkal szebb és jobb világot hagyunk gyermekeinkre, és unokáinra is. Még nem késő változtatni, és ahogy már korábbi cikkben is említettem, minden apró lépés számít! 🙂

My wishlist

Product Product name Price Stock status
No products added to the wishlist
X