Újrahasznosítás a fürdőszobában – Vedd fel a szemetet!

Újrahasznosítás a fürdőszobában - Vedd fel a szemetet!

2023 van, és az újrahasznosítás szerencsére már a háztartások nagyrészének a napi rutinjába beépült. De azért valljuk be, hogy már kicsit régimódi is a dolog, hiszen újratöltő állomások bukkannak fel a nagyvárosokban, és már a vármegye székehelyeken, vagy a kisebb településeken is egyre gyakrabban találni szelektív hulladékgyűjtő szigeteket. Na, de ennek ellenére szinte mindenki csinálja, sőt, néhányan még büszkélkednek is a szuper hatékony szelektív hulladékgyűjtési rendszerükkel a konyhában. De – és igen, itt jön egy hatalmas „DE” – a fürdőszobában már nem ilyen rózsás a helyzet.

A fürdőszobai zűrzavar

Nem azért írom ezt a cikket, hogy elszomorítsalak, de tény, hogy az újrahasznosítási szokások még mindig javításra szorulnak, különösen a fürdőszobában. Habár a felnőttek nagy része büszkén állítja, hogy újrahasznosít a konyhában, és ez kifejezetten dicséretes, de a mi van a fürdőben? Arról a többség könnyen elfelejtkezik. Gondoljuk csak végig. Számos fürdőszobai termékünk egyszeri használatra szánt műanyag csomagolásban érkezik, ami aztán a szemétlerakóban landol. Ez mintegy 30 000 tonna műanyag hulladékot jelent évente. (Vagy többet, hiszen ez függ a háztartások felhasználói szokásaitól is.)

Most, hogy a konyhában a többség már ügyesen újrahasznosít, mindannyian elkezdhetünk foglalkozni a fürdőszobai műanyaggal, ahelyett hogy egyszerűen csak kidobnánk a szemetesbe. Sok olyan fürdőszobai tárgy van, amit mindennap használunk, és újrahasznosítható, és bár a probléma részben a lustaságból adódik, ugyanakkora részben az ismeretek hiánya is közrejátszik abban, hogy ezt a területet elhagyagoljuk picit ebben a témakörben.

A háztartások nagyjából kétharmada olyan tárgyakat tesz a szelektív hulladékgyűjtőbe, amiket nem kellene, és sokan közülünk olyan dolgokat dobunk el, mint aeroszolok és műanyag tisztítószer flakonok, amik valójában újrahasznosíthatóak lennének.

Szerencsére a változások bevezetése a fürdőszobában nem olyan nehéz, mint ahogy elsőre tűnhet. Csak néhány új szokás kialakításáról van szó. Tekintsd meg alábbi tippeinket, hogy javítsd az ökológiai lábnyomodat a fürdőben is. 🙂

Hulladékmentes megoldások a fürdőszobában

Zöld Tippek a Fürdőben

Ha mindenki újrahasznosítaná a fürdőszobában használt tisztítószerek flakonjait, annyi energiát lehetne megtakarítani egy évben, hogy azzal több mint 80.000 egyszintes házat kiporszívózhatnánk. Na, ez az igazi takarékoskodás! Vagyis csak lenne, de ez a szám elképesztő! Képzeld csak el, ha minden fürdőszobai cuccot újrahasznosítanál! Rengeteg minden van, amit sokan még mindig a szemetesbe dobunk, pedig könnyen újrahasznosíthatóak. Igen, még a WC-papír tekercsek, sampon- és kondicionáló, tusfürdő, és fürdőszobai tisztítószer flakonok is.

Persze tudjuk, hogy nehéz változtatni a szokásokon, különösen a reggeli rutinunkban. De ne aggódj, itt van néhány szuper tipp, hogy zöldebb lehess a fürdőben:

♻️ Tarts egy zacskót a fürdőd ajtajának a kilincsén, vagy használj külön szemetest, hogy gyűjthesd benne az üres, és alaposan kimosott műanyag flakonokat, majd amikor megtelik, csak dobd be a szelektív gyűjtőbe.
♻️ Legyen egy külön fiók azoknak üres flakonoknak a fürdőszobában, amelyeket újraszeretnél hasznosítani.
♻️ Így már készen állsz az újrahasznosításra! A következő lépés az, hogy tudd, mit lehet és mit nem lehet újrahasznosítani.

Ötletek az újrahasznosításhoz

Mire lehet használni ami összegyűlt?

Először is, alaposan öblítsd ki őket.
Utána pedig minden a fantáziádra van bízva, de azért adok pár tippet! 🙂

  1. Növényöntözés: Az üres samponos, tusfürdő vagy tisztítószeres flakonokat könnyedén újrahasznosíthatod, mint növényöntöző eszközöket. Némi kreativitással pedig „automata” öntözőrendszert is kreálhatsz belőlük! Töltsd fel vízzel, helyezd azokat a növények mellé, amelyeknek kisebb mennyiségű vizet igényelnek, majd lyukaszd ki flakont, és így permetezd a vizet a növények gyökerei alá, hogy megfelelően megnedvesítsd a talajt.
  2. Utazó készlet: Ha valamiből kisebb kiszerelést vettél, használhatod az üres flakonokat utazáshoz is. Töltsd újra kozmetikumokkal, például samponnal, testápolóval, tusfürdővel vagy kézkrémmel, és pakold be őket az utazótáskádba. Így kisebb mennyiségű kozmetikumot vihetsz magaddal, és csökkentheted az egyszer használatos kiszerelések hulladékát.
  3. Tárolás: Az üres flakonokat használhatod tárolóeszközként is. Tárold bennük a kisebb mennyiségű folyékony vagy szilárd anyagokat, például házilag készített mosószert, folyékony szappant, sampont, szájvizet…stb. Jól záródó kupakkal ellátott flakonok tökéletesek lehetnek a tartósítószermentes DIY kozmetikumok elkészítéséhez.
  4. Kreatív tárgyak: Az üres flakonokat felhasználhatod kreatív projektekhez is. Festheted, díszítheted, vagy akár többrészre vágva őket, az újrahasznosított anyagból dekorációkat, például virágokat, tolltartókat vagy rendszerezőt készíthetsz.

Az újrahasznosításnak csak a képzeleted szabhat határt! 🙂 Ne félj belevágni!

My wishlist

Product Product name Price Stock status
No products added to the wishlist
X