Boldog Föld napját! – 2023

Föld napja 2023

Ma a 4,5 milliárd éve létező Földanyát ünnepeljük. Ezalatt az idő alatt fenntartotta, és óvta az életet, ezért úgy gondoltam, hogy ünneplés gyanánt összegyűjtök nektek néhány érdekes tényt, amit esetleg nem tudhattál a Földről! 🙂

  1. Sargasso tenger

    A Sargasso-tenger, (ami az Atlanti-óceán közepén helyezkedik el) egyik legérdekesebb tulajdonsága, hogy az óramutató járásával azonos irányba forog, mivel három ellentétes irányú áramlás mozgatja (Golf-áramlat, Egyenlítői-áramlat és az Antilla-áramlat). A Sargasso-tenger nevét pedig egy gyönyörű alga, a sargassum által kapta, ami itt hatalmas mennyiségben található. Az áramlatok pedig szépen rendszeresen a felszínre hozzák, és hatalmas ,,szigeteket” alkotnak belőle. És tudod mi a legérdekesebb? A Sargasso-tenger az egyetlen olyan tenger a világon, aminek nincs partja!

    Sargasso tenger


  2. A Hold egyszer a Föld része volt!

    Svéd tudósok egy izgalmas tanulmánya szerint, körülbelül 4.36 milliárd évvel ezelőtt a Föld ütközött egy Theia névre hallgató – a Földével megegyező sugarú pályán mozgó – kőzetbolygóval. Az ütközés hatására, a Földből kiszakadó közetekből jött létre, a csodálatos égi kísérőnk a Hold! 🙂

    A Hold a Föld része volt


  3. Hosszabbodnak a napok!

    Ne aggódj, ez nem befolyásolja a munkanapjaid. 🙂 Lassan, de biztosan, egyre hosszabbodnak a Föld napjai, vagyis egyre lassabban forogunk az tengelyünk körül. A tudósok ezt számos módszerrel vizsgálták, mint például a tengeri üledékek elemzése, több milliárd éves kőzetek vizsgálata és még a kihalt kagylók héjainak tanulmányozása is belefér a listába! Az adatok összevetésével megállapították, hogy a Föld napjai 1,8 ezredmásodperccel hosszabbodnak évszázadonként. Tudjuk, hogy ez kicsinek hangzik, de ez azt jelenti, hogy 1,4 milliárd évvel ezelőtt, a napok csak 19 órásak voltak. Persze meg van, hogy ki a bűnös ezért az egészért! A Hold! Lényegében a gravitációs vonzása felelős, az árapály jelenségért az óceánokon és tengereken, ami lassan, de biztosan lelassítja a tengely körüli forgását a Földnek.


  4. A Földnek körülbelül 8,7 millió fajta élőlénye van.

    A Földnek hihetetlenül gazdag és változatos élővilága van, amelyet az emberek mindig is lenyűgözőnek tartottak. Az élőlények száma azonban sokkal nagyobb, mint azt sokan gondolnák. A tudósok becslései szerint a Földön körülbelül 8,7 millió különböző fajta élőlény található, és ez a szám folyamatosan változik, ahogy újabb fajokat fedeznek fel.

    Ez a szám magában is meglehetősen lenyűgöző, de még izgalmasabbá válik, ha megnézzük, hogy az emberek csak nagyon kis részét képezik az összes élőlénynek, mindössze körülbelül 0,01%-át. Ez azért van, mert a Földön élő emlősöknek nagyon nagy száma van, és az emberi populáció csak egy nagyon kis részét teszi ki az összes emlősnek. Jelenleg több mint 5500 emlős faj ismert, és az ember csak az egyik közülük. Az emlősök a gerinces állatok osztályába tartoznak, és számos különböző élőhelyen előfordulnak, a sarkvidéki jeges medvétől az afrikai szavannák szárazföldi oroszlánjáig. Az emberi populáció száma a Földön jelenleg meghaladja a 7 milliárd főt.

    Az összes ismert fajból az emlősök aránya körülbelül 0,5%, a halaké körülbelül 0,7%, a madaraké körülbelül 2%, a kétéltűeké körülbelül 0,1%, a hüllőké körülbelül 0,4%, a kagylóké és csigáké körülbelül 2,2%, a medúzáké pedig körülbelül 0,01%. A rovarok és bogarak aránya az összes ismert fajból pedig körülbelül 80-90% között van, és ezek még csak a nagyobb kategóriák, amikbe rendezzük a földi élőlényeket. Fontos megjegyezni, hogy az összes faj pontos számát nehéz meghatározni, és folyamatosan felfedeznek új fajokat, így ezek az arányok csak becslések.

    Változatos élővilág


  5. Az emberiség az elmúlt 10 000 évben módosította a Föld éghajlatát és környezetét olyan mértékben, hogy a tudósok úgy vélik, hogy az antropocén korban vagyunk.

    Az antropocén kor az ember által okozott hatások miatt bekövetkezett korszakot jelenti a Föld történelmében, amelyre az elmúlt 10-12 ezer év során volt hatással. Az emberiség az ipari forradalom óta növelte a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásával az üvegházhatású gázok koncentrációját a légkörben, amelynek hatására melegszik a Föld és a klímaváltozás jelenségei egyre súlyosabbá váltak.

    Az antropocén kor rámutat arra, hogy az emberiség hatása olyan nagymértékű, hogy a Föld és annak környezete már nem önellátó, hanem az emberi tevékenység alapján változik. Ez azt is jelenti, hogy az emberiség felelős a Föld jelenlegi állapotáért és az előttünk álló kihívásokért.

    Az antropocén kor felismerése azonban nem csak negatív következményekkel jár. Az emberek ráébredtek arra, hogy a Föld környezetvédelme az egyik legfontosabb kérdés, amelyre az emberiségnek megoldást kell találnia a jövő érdekében. Az antropocén kor felismerése lehetőséget ad a globális összefogásra, az együttműködésre és az innovációra a környezetvédelem területén.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

My wishlist

Product Product name Price Stock status
No products added to the wishlist
X